İSİS 6 : DEVREYE AMPERMETRE BAĞLAMA

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 6 : DEVREYE AMPERMETRE BAĞLAMA

İyi günler sevgili arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, DEVREYE AMPERMETRE BAĞLAMA uygulamasını İSİS programında beraber yapalım.

Uygulamamızda DC 12V GÜÇ KAYNAĞI, 3 KOHM VE 6K OHM DİRENÇ elemanları kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Aldığımız bu malzemeleri çizim alanına kitapta gösterildiği gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerlerini ayarlayalım.

Çizim alanına TERMINAL MODE araç çubuğundan GROUND terminali olan şaseyi de ekleyelim.

Devreye AMPERMETRE eklemek için sol taraftaki araç çubuklarından Virtual İntsruments Mode klasörünü tıklayalım. Sağ tarafında INSTRUMENTS kutusundan DC AMMETER’ı seçelim ve çizim alanına kitapta gösterildiği gibi yerleştirelim.

Voltmetrelerin bağlantı yollarını çizelim.

Her bir AMPERMETRENİN EDİT COMPENENT pencerelerini açalım. Part Reference kısmından AMPERMETRENİN ismini ve Display Range kısmından da AKIM kademesini ayarlayalım. Devremizden miliamper seviyesinde akım geçtiği için Display Range kısmından miliamper kademesini seçelim.

PLAY butonuna tıklayarak uygulamayı çalıştıralım.

Ampermetre ekranlarında 1.5 mA, 1mA ve 0.5 mA değerlerini gözlemleyelim. STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Devreyi bilgisayarımıza BITMAP resim formatında kaydetmek için File menüsünün Export Graphics seçeneğinden Export Bitmap i seçelim.

Karşımıza Export Bitmap penceresi geliyor.

Current Sheet ile sadece çizilen devreyi Bitmap resim formatında kaydediyoruz. All Sheets ile tüm çizim alanını seçiyoruz.

Resulation kısmından resmin kalitesini ve boyutunu ayarlıyoruz. Colours kısmından resmin siyah beyaz yada renkli olmasını ayarlıyoruz. Rotation ile resmi A4 kağıdına yatay yada dikey olarak basılmasını ayarlıyoruz. Filename ile resmin bilgisayarda kaydedileceği yeri belirliyoruz. Biz resmi masaüstüne kaydedelim. OK butonuna tıklayarak kaydetme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Şimdi kaydettiğimiz resmi açalım.

Kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz. Bir sonraki videomuzda görüşmek üzere hoşça kalın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *