İSİS 12 : TRANSİSTÖRLÜ LED FLAŞÖR DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 12 : TRANSİSTÖRLÜ LED FLAŞÖR DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, TRANSİSTÖRLÜ LED FLAŞÖR DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde DC 12V, 10 M OHM, 220 OHM, 10 K OHM VE 470 OHM dirençler, 2N3904 ve 2N3906 transistörler, 2.2 MİKRO FARAD kondansatör ve 1N914 diyot elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanlar ile DC 12V güç kaynağını ve şase terminalini çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.  (Kondansatörün bilgilerini en son yap. ISIS programında mikro karakteri olmadığı için küçük u harfi kullanılır.)

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Kitaptaki devre şemasında fare ile gösterdiğim noktada kablo atlama görünüyor. İSİS programında kablo atlama bağlantısı yoktur. Devre şemalarında kablo atlama, kabloların kesiştikleri noktalarda bağlantı olmadığını göstermek için kullanılır.

PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım.

L1 ledinin belli aralıklarla yanıp söndüğünü gözlemleyim. R2 direncinin değerini arttırarak ve azaltarak ledin yanık ve sönük kalma sürelerini değiştirelim. R2 direncinin değerini 100 OHM ve 330 OHM olarak değiştirerek ledin yanık ve sönük kalma sürelerini tekrar gözlemleyelim.

STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

İSİS çizim alanında biz fareyi şu anda kalem şeklinde görüyoruz. Farenin görünümünü değiştirmek için VİEW menüsünden TOGGLE X CURSOR seçeneğini tıklayalım. Bu seçeneğe her tıkladığımızda farenin görünümü değişiyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *