İSİS 38 : SABİT 5V ÇIKIŞ VEREN GÜÇ KAYNAĞI

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 38 : SABİT 5V ÇIKIŞ VEREN GÜÇ KAYNAĞI

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan SABİT 5V ÇIKIŞ VEREN GÜÇ KAYNAĞI devresini İSİS programında beraber çizelim ve devrenin çıkış gerilimini inceleyelim.

Devremizde AC 220V / 0.1 Hz GÜÇ KAYNAĞI, TRANSFORMATÖR, KÖPRÜ DİYOT, 1000 MİKROFARAD VE 100 MİKROFARAD KONDANSATÖRLER, 470 OHM DİRENÇ, BD135 TRANSİSTÖR, 1N751 ZENER DİYOT, AC VOLTMETRELER, DC VOLTMETRE  ve ŞASE elemanları kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

AC güç kaynağının ve transformatörün ayarlarını yapalım.  Arkadaşlar devremize AC 220V/0.1 Hz gerlim uyguluyoruz. Devrenin çıkış gerilimini daha detaylı incelemek için AC güç kaynağının frekansını 0.1 Hz yapıyoruz. Transformatörün primer girişine uygulanan 220V gerilimi sekonder çıkışında 6V’a düşürmek için Transformatörün ayar penceresindeki Primary Inductance kısmına 1320H değerini giriyoruz. Bu değerin nasıl hesaplanıp bulunduğunu Osilaskopta Transformatör Kullanımı videomuzda detaylı bir şekilde açıklamıştık. Sekondary Inductance kısmını 1H olarak bırakıp OK butonuna tıklıyoruz. Devrede kullanılan diğer elemanların adını ve değerlerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi adım adım modunda çalıştırma butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. Adım adım butonuna her tıkladığımızda AC güç kaynağının değeri bir seviye yükselecektir. Bu şekilde AC güç kaynağının değerini 220V’a kadar çıkartalım.

Devrenin girişinde AC 220V ve çıkışında ise DC 5V olduğunu gözlemledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım ve uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *