İSİS 25 : 741’Lİ ZAMANLAYICI DEVRE

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 25 : 741’Lİ ZAMANLAYICI DEVRE

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, 741 Lİ ZAMANLAYICI DEVREYİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde AC 220V VE DC 9V GÜÇ KAYNAKLARI, 100K OHM, 10K OHM, 18K OHM VE 5.6K OHM DİRENÇLER, BUTON, 1O MİKROFARAD KONDANSATÖR, 25K OHM POTANSİYOMETRE, 741 OPAMP ENTEGRESİ, BC 546 TRANSİSTÖR, RÖLE, 220V LAMBA ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. İlk anda röle kontakları açık konumdadır ve buna bağlı olarak ta LAMBA sönük durumdadır. B1 butonuna bastığımız anda röle kontakları konum değiştirerek LAMBAYI yakar. Belli bir süre sonra röle kontakları tekrar eski konumuna geri dönerek lambayı söndürür.

Potansiyometrenin değerini değiştirerek lambanın yanık kalma süresini arttıralım ve azaltalım. Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Arkadaşlar devre bağlantılarında elektriksel bir hata olup olmadığını kontrol etmek için TOOLS menüsünden ELECTRICAL RULES CHECK seçeneğini tıklayalım. Karşımıza gelen pencerenin en alt satırında NO ERC ERRORS FOUND yani elektriksel bir hata yoktur yazısını görelim ve uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *