İSİS 31 : LOJİK PROB İLE 2’DEN 4’E KOD ÇÖZÜCÜ DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 31 : LOJİK PROB İLE 2’DEN 4’E KOD ÇÖZÜCÜ DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, LOJİK PROB İLE 2’DEN 4’E KOD ÇÖZÜCÜ DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde LOGIC STATE VE LOJİK PROBE ELEMANLARI, 7404 VE 7408 ENTEGRELERİ,  1K OHM VE 220 OHM DİRENÇLER, LEDLER ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar devrenin çalışmasını incelemeden önce LOJİK PROBE elemanı hakkında biraz bilgi vereyim. LOJİK PROBE elemanı bağlandığı noktanın lojik seviyesini gösterir. İsis kütüphanesinde lojik probe ve lojik probe big olmak üzere 2 çeşidi bulunur. Bu iki eleman arasında sadece boyut farkı vardır. Kullanım ve işlev bakımından bir fark yoktur. Biz, devremizi daha rahat inceleyebilmek için büyük lojik probu kullanıyoruz.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım.

Ekranda görünen tabloyu takip ederek devrenin çalışmasını 5 farklı durumda beraber inceleyelim.

Önce tabloyu kısaca inceleyelim. Tablodaki A ve B’den oluşan giriş sütunlarına lojik stateler bapğlıdır. Bir önceki videomuzdan da hatırlayacağınız gibi lojik stateler ile devreye 0V yada 5V sinyaller veriyorduk.

L0, L1, L2 ve L3 ledleri devrenin çıkışında bulunan ledlerin durumunu gösteriyor.

Son olarakta devreye bağlı olan 6 tane lojik probun durumunu da lojik probeler sütunlarından gözlemliyoruz.

Şimdi A ve B girişlerini tablodaki gibi 5 farklı durumda değiştirerek devreye bağlı olan ledlerin ve lojik probelerin durumunu inceleyelim.

Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durdurup uygulamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *