İSİS 22 : DC MOTOR HIZ KONTROL DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 22 : DC MOTOR HIZ KONTROL DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, DC MOTOR HIZ KONTROL DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde DC12V GÜÇ KAYNAĞI, 1K OHM VE 100 OHM DİRENÇLER, 1M OHM POTANSİYOMETRE, 1N 4001 DİYOT, 100 NANOFARAD KONDANSATÖR, 555 ENTEGRESİ, NPN VE PNP TRANSİSTÖRLER, DC MOTOR ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. DC motorun döndüğünü gözlemleyelim.

Arkadaşlar 555 entegresi kare dalga sinyal üreten bir zamanlayıcı entegresidir. Devrede kullanılan P1 potansiyometresi ile 555 entegresinin zamanlayıcı kısmını ayarlıyoruz. Buna bağlı olarak ta 555 entegresinin çıkışına bağlı olan DC motor kontrol edebiliyoruz.

Şimdi potansiyometrenin değerini değiştirerek motorun hızını azaltalım ve yavaş yavaş durduralım. Şimdi de potansiyometrenin değerini ters yönde değiştirerek motorun hızını arttıralım.

Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Çizdiğimiz devre bir ekip tarafından yapılan büyük bir projenin bir parçası olabilir. Bu devreyi diğer ekip arkadaşlarımızın da daha rahat anlayabilmesi ve bulması için çizdiğimiz devreye bir başlık, kısa bir açıklama ve arama kelimeleri tanımlamamız gerekiyor. Bu bilgileri girmek için

File menüsünden Edit Project Desciription seçeneğini tıklayalım. Burada TITLE kısmına devrenin ismini biz buraya DC MOTOR KONTROL DEVRESi yazalım, Project Desciription bölümüne devreyle ilgili kısa bir açıklama yazılır. Biz bu alana POTANSİYOMETRE İLE MOTORUN HIZI KONTROL EDİLİR yazalım. Keyword kısmına da devreyi tarif eden anahtar kelimeler yazılır. Buraya da 555 entegresi, dc motor, motor hız kontrol yazalım.

SAVE butonuna tıklayarak yazdığımız bu açıklamaları kaydedelim ve uygulamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *