İSİS 23 : 555 ENTEGRELİ FLİP-FLOP DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 23 : 555 ENTEGRELİ FLİP-FLOP DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, 555 ENTEGRELİ FLİP FLOP DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde DC12V GÜÇ KAYNAĞI, 39K OHM VE 220 OHM DİRENÇLER, 1O MİKROFARAD VE 1 NANOFARAD KONDANSATÖRLER, 555 ENTEGRESİ, LED ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. L1 ve L2 ledlerinin sırayla belli bir süre yanıp söndüklerini gözlemleyelim.

Arkadaşlar ledlerin yanık kalma sürelerini değiştirmek isterseniz R1, R2 dirençleriyle C1 ve C2 kondansatörlerinin değerini değiştirmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi verdikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Arkadaşlar devre çalışırken belli bir süre sonra çalışmasını kendi kendine durduralım. Bunun için Debug menüsünden Run Simulation (timed breakpoind) seçeneğini tıklayalım. Karşımıza gelen penceredeki boş alana devrenin kaç saniye çalışacağını belirten bir rakam yazalım. Örneğin biz devrenin 5 saniye çalışıp sonra durmasını isteyelim. Bu alana 5 yazıp OK butonuna tıklayalım. Devrenin çalışıp durmasını gözlemledikten sonra STOP butonuna tıklayıp uygulamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *