İSİS 27 : SICAKLIK REGÜLATÖRÜ DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 27 : SICAKLIK REGÜLATÖRÜ DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, SICAKLIK REGÜLATÖRÜ DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde AC 220V VE DC 12V GÜÇ KAYNAKLARI, 100 NANOFARAD VE 1 MİKROFARAD KONDANSATÖRLER, 7805 ENTEGRESİ, 20K OHM POTANSİYOMETRE, 3.3K OHM, 1K OHM VE 47K OHM DİRENÇLER, KTY 81 PTC’Sİ, TIP122 TRANSİSTÖR, LED, 1N 4001 DİYOTLAR, 741 OPAMP ENTEGRESİ, LED, RÖLE, 220V LAMBA ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım.

Ekranda görünen tabloyu takip ederek devrenin çalışmasını 4 farklı durumda beraber inceleyelim.

  1. Durumda potansiyometreyi %5, ve PTC’nin sıcaklık değerini 220 derece olarak ayarlayalım. LEDin yanık ve LAMBANIN sönük konumda olduğunu gözlemleyelim.
  2. Durumda potansiyometreyi %5, ve PTC’nin sıcaklık değerini 290 derece olarak ayarlayalım LEDin sönük ve LAMBANIN yanık konumda olduğunu gözlemleyelim.
  3. Durumda potansiyometreyi %20, ve PTC’nin sıcaklık değerini 150 derece olarak ayarlayalım. LEDin yanık ve LAMBANIN sönük konumda olduğunu gözlemleyelim.
  4. Durumda potansiyometreyi %20, ve PTC’nin sıcaklık değerini 280 derece olarak ayarlayalım. LEDin sönük ve LAMBANIN yanık konumda olduğunu gözlemleyelim.

Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durdurup uyglamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *