İSİS 33 : DPATTERN İLE SAYICI DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 33 : DPATTERN İLE SAYICI DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, DPATTERN İLE SAYICI DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde 5V DC GÜÇ KAYNAĞI, DPATTERN VE LOJİK PROBE ELEMANLARI, 4511 ENTEGRESİ, 10K OHM VE 330 OHM DİRENÇLER, 7 SEGMENT ORTAK KATOT DİSPLAY ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Arkadaşlar önce DPATTERN elemanı hakkında biraz bilgi vereyim. DPATTERN lojik devrelerde, lojik sinyallerin yani 0 ve 1’lerin bağlandığı noktaya ard arda otomatik olarak kendisi verir. Önce DPATTERN elemanlarına, devreye vermeleri gereken sinyalleri beraber belirleyelim.

Önce DPATTERN elemanının üzerine fareyle gelerek çift tıklayalım ve ayar penceresini açalım. Burada arkadaşlar, GENERATOR NAME kısmına DPATTERNin adını yazıyoruz. PULSE WİTH kısmından sinyallerin değişme hızını yani frekansı ayarlıyoruz. Biz burayı 500m saniyede bırakalım. Böylece devremiz her 500 mili saniyede durum değiştirecektir.

BİT PATTERN kısmından SPECIFIC PULSE TRAIN seçeneğini tıklayalım. Alt tarafta aktif hale gelen kutuya DPATTERN’in sıralayacağı sinyalleri ekranda göünen tabloya göre girelim.

Arkadaşlar tabloda görünen A, B, C ve D sütunları DPATTERNleri gösteriyor. Biz şuan A DPATTEN ninin özelliklerini girdiğimiz için tablodaki A sütununda görünen rakaöları sırayla bu kutuya yazalım ve OK butonuna basalım.

Şimdi aynı yöntemle B, C, ve D DPATTERNleri ile diğer elemanların isim ve değerlerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. Displayde sayıların 0 dan başlayıp 9’a kadar saydığını gözlemleyelim.

Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durdurup uygulamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *