İSİS 34 : LOJİK ANALİZÖR UYGULAMASI

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 34 : LOJİK ANALİZÖR UYGULAMASI

Merhaba arkadaşlar. Ben Proteus ve Autocad uygulama kitabı yazarı Yaşar KARAYİĞİT. Bu videomuzda kitabımızda bulunan, JK FF’larla yapılmış 4 bit yukarı sayıcı devresini İSİS programında çizelim ve çıkış sinyallerini LOJİK ANALİZÖR üzerinde inceleyelim.

Devremizde 5V DC GÜÇ KAYNAĞI, CLOK PALS, JK FF ve LOJİK ANALİZÖR elemanları kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. Arkadaşlar, lojik analizörü incelediğimizde A0 ile A15 uçları sinyal giriş uçlarıdır. Yani bu uçlara devrede sinyal görmek istediğimiz noktaları bu uçlara bağlarız. Biz devremizde Clok palsin çıkışını ve her bir FF’un çıkışını ayrı ayrı gözlemleyelim. Bu şekilde devremizde bulunan 5 farklı sinyali gözlemlemiş olacağız.

Devreyi çalıştırdığımız zaman açılan pencerede ise sol tarafta bu girişleri görüyoruz.

Sağ tarafta bulunan Display Scale’yi 25m ve Capture Resolution 50u seviyesine ayarlayalım.

Sonra Capture butonuna tıklayarak sol taraftaki sinyalleri gözlemleyelim.

Bu sinyalleri incelediğimizde 5 tane olduğunu görüyoruz. Birinci sıradaki sinyal devreye uygulanan kare dalga sinyali gösteriyor. Diğer sinyaller ise sırayla JK FF’ların çıkışlarını gösteriyor.

Devrenin çalışmasını inceledikten sonra STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durdurup uygulamamızı burada bitirelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *