İSİS 9 : LDR’Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVRE

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 9 : LDR’Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVRE

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, LDR’Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVREYİ İSİS programında kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde 1 K OHM, 100 OHM VE 330 OHM DİRENÇLER, 470K OHM POTANSİYOMETRE, LED, LDR, BC 237 TRANSİSTÖR VE DC 9V GÜÇ KAYNAĞI elemanları kullanılıyor.

Keywords kısmına potansiyometre almak için POT-HG ve LDR almak için de TORCH_LDR yazmanız gerekiyor. Diğer elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Bu elemanları ve şase terminalini çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım. Devrede kullandığımız LDR ışık kaynağı ve LDR olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Işık kaynağını LDR’ye yaklaştırdıkça LED söner, uzaklaştırdıkça LED yanar. Devrede kullandığımız potansiyometre devrenin hassaslık ayarını yapalım.

STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Çizim alanında bulunan gri çizgilere GRİD deniliyor. Bunun Türkçe karşılığı ızgaradır. Menülerin alt tarafında bulunan araç çubuklarından TOGGLE GRID butonuna her tıkladığınızda bu grid ya yok olur, ya noktalı hale gelir ya da küçük kare çizgiler haline gelir. Aynı işlemi VİEW menüsünden TOGGLE GRID seçeneğine tıklayarak ta yapılır.

Bu nokta ve çizgilerin arasını istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Bunun için VIEW menüsünden SNAP 10 th, 50 th, 0.1 in ve 0.5 in seçeneklerinden birini seçiyoruz. Tasarım alanını aralığını istediğimiz gibi ayarladıktan sonra uygulamayı bitirelim.

Kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz. Bir sonraki videomuzda görüşmek üzere hoşça kalın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *