İSİS 17 : TRANSİSTÖRLÜ FLİP-FLOP DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 17 : TRANSİSTÖRLÜ FLİP-FLOP DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, TRANSİSTÖRLÜ FLİP-FLOP DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde DCV GÜÇ KAYNAĞI, 470 OHM ve 100K OHM DİRENÇLER, LED,22 MİKRO FARAD KONDANSATÖR, BC 237 TRANSİSTÖR ve ŞASE elemanları kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdiye kadar çizdiğimiz bağlantı yollarını yatay ve dikey yönde düz bir şekilde çiziyorduk. Yine bu yollar 90 derece kırılarak yön değiştiriyorlardı.

Kitaptaki görünen devre şeklinde transistörlerin beyz ucundan kondansatörlerin – ucuna çizilen yollar çapraz çizilmiştir.

Arkadaşlar bağlantı yollarını çapraz çizmek için 2 yöntem vardır. Birinci yöntem ile Tools menüsünden Wire Autorouter seçeneğini tıklarız. Aynı işlemi ekranın üst tarafında bulunan menü araç çubuklarından Wire Autorouter butonuna tıklarız.

Bu buton seçili iken yollar düz çizilir. Seçili değilken bağlantı yollarını çapraz çizebiliriz.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım.

L1 ve L2 ledlerinin sırayla belli bir süre yanıp söndüğünü gözlemleyelim.

STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Arkadaşlar R2 ve R3 dirençleri ile C1 ve C2 kondansatörlerinin değeri değiştirilerek ledlerin yanık kalma sürelerini değiştirebiliriz. Şimdi bu direnç ve kondansatörlerin değerini kitapta gösterildiği gibi değiştirerek devrenin çalışmasını yeniden gözlemleyelim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *