İSİS 18 : ZAMAN GECİKMELİ TURN OFF DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 18 : ZAMAN GECİKMELİ TURN OFF DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, ZAMAN GECİKMELİ TURN OFF DEVRESİNİ İSİS programında beraber kuralım ve çalıştıralım.

Devremizde AC 22V VE DC12V GÜÇ KAYNAKLARI, BUTON, RÖLE, 220V’LUK LAMBA, BC 237 TRANSİSTÖR, 1K OHM ve 10K OHM DİRENÇLER, 50K OHM POTANSİYOMETRE, 1.000 MİKRO FARAD KONDANSATÖR ve ŞASE elemanı kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ve değerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi PLAY butonuna tıklayarak devreyi çalıştıralım.

İlk anda lamba sönüktür. B1 butonuna tıkladığımız anda role kontak değiştirir ve lamba yanar. Belli bir süre sonra röle kontakları tekrar eski konumuna geri dönere lambayı söndürür.

P1 potansiyometresinin değerini değiştirerek lambanın yanık kalma süresini arttırıp azaltabiliriz.

STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Arkadaşlar devreyle ilgili sürekli değil de sadece görmek istediğimiz zaman görebileceğimiz bir not eklemek için DESIGN menüsünden EDIT DESIGN NOTES seçeneğini tıklayalım. Karşımıza gelen penceredeki boş alana devre hakkında bir not yazalım. Örneğin butona basılınca lamba belli bir süre yanar sonra kendiliğinden söner diyelim. Sonra OK butonuna tıklayarak yazdığımız notu kaydedelim.

Arkadaşlar bu notu görmek için tekrar DESIGN menüsünden EDIT DESIGN NOTES seçeneğini tıklıyoruz. Bu şekilde yazdığımız notu ekrana getirelim ve uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *