İSİS 40 : SİMETRİK GÜÇ KAYNAĞI UYGULAMASI

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

İSİS 40 : SİMETRİK GÜÇ KAYNAĞI UYGULAMASI

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan SİMETRİK GÜÇ KAYNAĞI devresini İSİS programında çizelim ve çalışmasını inceleyelim.

Devremizde AC 220V Hz GÜÇ KAYNAĞI, TRANSFORMATÖR, AC VOLTMETRELER VE DC VOLTMETRELER, KÖPRÜ DİYOT,2200 MİKROFARAD, 100 NANOFARAD VE 220 MİKRO FARAD KONDANSATÖRLER, 7812 VE 7912 ENTEGRELERİ ve ŞASE elemanları kullanılıyor. Bu elemanları kitapta gösterildiği gibi malzeme kutumuza alalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

AC güç kaynağının ve transformatörün ayarlarını yapalım.  Arkadaşlar devremize AC 220V/0.1 Hz gerilim uyguluyoruz. Devrenin çıkış gerilimini daha detaylı incelemek için AC güç kaynağının frekansını 0.1 Hz yapıyoruz. Transformatörün primer girişine uygulanan 220V gerilimi sekonder çıkışında 18V’a düşürmek için Transformatörün ayar penceresindeki Primary Inductance kısmına 74H değerini giriyoruz. Bu değerin nasıl hesaplanıp bulunduğunu Osilaskopta Transformatör Kullanımı videomuzda detaylı bir şekilde açıklamıştık. Total Sekondary Inductance kısmını 1H olarak bırakıp OK butonuna tıklıyoruz. Devrede kullanılan diğer elemanların adını ve değerlerini ayarlayalım.

Devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Arkadaşlar şimdi  adım adım modunda çalıştırma modunda devreyi çalıştıralım. Devreye uygulanan gerilimin değeri 220V olana kadar bu butona tıklayalım.

Devrenin primer ucunda 220V, sekonder çıkışlarında 18’er V ve devrenin çıkışlarında ise 12’şer V’u gözlemleyelim. STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım.

Şimdide devreyi PLAY butonuna tıklayarak çalıştıralım. Tranformatörün primer ve sekonder uçlarındaki gerilimin frekansa bağlı olarak sürekli değiştiğini gözlemleyelim.

Devrenin çıkış gerilimlerini ise DC 12V olduğunu gözlemleyip STOP butonuna tıklayarak devrenin çalışmasını durduralım ve uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *