ARES 4 : LDR’Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVRE

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

ARES 4 : LDR’Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVRE

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, LDR Lİ KARANLIKTA ÇALIŞAN DEVRENİN baskı devre şemasını ARES programında beraber çizelim.

Devremizde DC 12V GÜÇ KAYNAĞI, 2 TANE BC237 TRANSİSTÖR, LDR, 47K OHM POTANSİYOMETRE, 4.7K OM, 3.9K OHM, 33K OHM  ve 330 OHM DİRENÇLER ve LED elemanı bulunuyor. Devre şemasındaki eleman sembollerinin yanında, plaket üzerinde kullanacağımız elemanların gerçek resimleri görünüyor.

Şimdi her bir devre elemanının terminalini ares kütüphanesinden çağırarak malzeme kutumuza ekleyelim.

Arkadaşlar çizime geçmeden isterseniz çizim alanının boyutunu ayarlayabiliriz. Bunun için TECHNOLOGY menüsünden SET BOARD PROPERTIES seçeneğini tıklayalım. Buradan MAXIMUM WIDTH ile çizim alanının yüksekliğini, MAXIMUM HEIGT ile de çizim alanının genişliğini ayarlayabiliyoruz. Burada uzunluk ölçüsü olarak inch verilmiş. Yaklaşık olarak 1 inç 2.5 cm eşittir. Ayrıca parantez içinde 10m ye 10m yazısını görüyorsunuz. Yani en fazla 10×10 yani 100 metrekare çizim alanına sahip olabiliyoruz. Biz buradaki değerleri değiştirmeden OK butonuna tıklayalım.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını ayarlayalım.

Baskı devrenin bağlantı yollarını çizelim.

Çizmiş olduğumuz baskı devrenin boyutlarını ölçelim. Ares programında inç ve cm olarak 2 tane uzunluk birimi vardır. Biz cm birimini kullanacağımız için ekranın üst tarafındaki menü araç çubuklarından üstünde m harfi bulunan seçeneği seçili hale getirmemiz gerekiyor.

Sonra ekranın sol tarafında ve en altta bulunan Demension Mode yu seçelim. Ölçüm yapacağımız noktalara tıklayarak ölçüm yapma işlemini gerçekleştirelim.

Çizmiş olduğumuz baskı devre şemasını 3 boyutlu olarak inceleyelim ve uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *