ARES 6 : 5V GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİ

Proteus Desing Suite 8 - Autocad

ARES 6 : 5V GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİ

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Proteus ve Autocad uygulama kitabımızda bulunan, 5V GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİNİN baskı devre şemasını ARES programında beraber çizelim.

Devremizde AC 220V GÜÇ KAYNAĞI, 2 GİRİŞ 2 ÇIKIŞLI TRANSFORMATÖR, KÖPRÜ DİYOT, 1000 MİKROFARAD VE 100 MİKROFARAD KONDANSATÖRLER, 470 OHM DİRENÇ, BD 135 TRANSİSTÖR VE 5.1 VOLT ZENER DİYOT bulunuyor. Devre şemasındaki eleman sembollerinin yanında, plaket üzerinde kullanacağımız elemanların gerçek resimleri de görünüyor.

Arkadaşlar baskı devre şemamızı transformatörün çıkışından yani şekilde A-B diye gösterilen noktalardan itibaren çizmeye başlayacağız. Bu A-B noktaları ile çıkış noktalarında 2’li elektronik klemens kullanacağız. Trafonun çıkışında düşürülen gerilim bu klemenslere kablolarla bağlanması gerekiyor.

Şimdi yeni bir ares çizim sayfası açalım ve devre elemanının terminallerini ares kütüphanesinden çağırarak malzeme kutumuza ekleyelim.

Malzeme kutumuza aldığımız bu elemanları çizim alanına kitaptaki gibi yerleştirelim.

Kullanılan her elemanın adını kitaptaki gibi ayarlayalım.

Baskı devrenin bağlantı yollarını T40 yol kalınlığını seçerek çizelim.

Çizmiş olduğumuz baskı devre şemasını 3 boyutlu olarak inceleyelim.

Arkadaşlar isterseniz Ares programının renklerini kendi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bunun için View menüsünden Edit Layer Colours/ Visibility seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen DISPLAY SETTINGS ayar penceresinden COLOUR SET kısmına gelelim. Buradan çizim alanında bulunan siyah rengi istersek griye dönüştürebiliriz.

Alt taraftan da her bir katmanın çizim rengini, elemanların plakete görünen rengini ve plaketin üst tarafında elemanların isimlerinin rengini de buradan değiştirebiliyoruz. Bu renk ayar penceresini kısaca tanıttıktan sonra uygulamamızı burada sonlandıralım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *